Wydajne wiertarki z balanserem!

Wiertarka jest doskonałym narzędziem, dzięki którym można wykonywać wiele różnych prac nie tylko w domu, ale również jest to narzędzie, które szeroko wykorzystywane jest w zakładach montażowych, tych, gdzie dokonywana jest obróbka czy też działania produkcyjne. Przypatrzmy się zatem nieco bliżej temu, temu jak można polepszyć efektywność, jaką ma wiertarka. Spojrzymy też nieco bliżej na kwestie związane z bezpieczeństwem, ponieważ one również są przy okazji bardzo ważne, a to wszystko pod kątem profesjonalnego użycia tego rodzaju narzędzi na stanowisku pracy. Jeszcze nie tak dawno temu, gdy do dyspozycji nie miało się jeszcze nowoczesnych urządzeń, które pomagały w obsłudze zaawansowanych narzędzi, sprawa wyglądała zupełnie inaczej.

Sama wiertarka jest, jak wiadomo, urządzeniem, które jest dość ciężkie, więc używanie jej przez dłuższy czas na pewno jest czynnością, która wymaga dużej siły, ale i tak prędzej czy później będą spowodowałoby to nieznośny ból rąk. Właśnie dlatego stosowane są dzisiaj specjalne akcesoria w obsłudze wiertarek, ale też i innych narzędzi, praktycznie wszystkich, które można spotkać w zakładach pracy, na przykład wkrętaków, kluczy pneumatycznych, przecinaków, noży, mieszadeł, szlifierek, wymieniając tylko kilka z nich, ponieważ lista jest naturalnie o wiele dłuższa. Są to balansery, które nazywane są również odciążnikami. Jakie jest ich zadanie? Balanser ma odciążać narzędzie, które jest na nim podwieszone czy też przez nie przytrzymywane. Dzięki temu pojawia się cały wachlarz korzyści, którym przyjrzymy się nieco bliżej. Na początku jest to oczywiście łatwiejsza obsługa, ponieważ odciążniki wprowadzają narzędzia niejako w stan nieważkości, więc stają się one bardzo lekkie podczas używania. Wtedy będzie można wygodnie przesuwać je z miejsca na miejsce, zmieniać ich pozycje oraz korzystać z nich tak, jak to jest konieczne.

Jeśli do balansera podłączona zostanie wiertarka, wówczas będzie ona przez niego podtrzymywana na właściwym poziomie, jaki zostanie ustalony lub też będzie można manipulować ją tak, jak będzie nam się podobało, czyli na wszystkich płaszczyznach, ale nie trzeba będzie do trzymania narzędzia przeznaczać dużej ilości siły, co jest ogromną zaletą takiego rozwiązania. Wygodna idzie w parze z oszczędnością czasu – jeśli pracownik będzie sprawniej operować narzędziami, wówczas też nie będzie on tracił minut na to, aby narzędzie podnieść, odłożyć, zrobić to dokładnie, aby nie uszkodzić narzędzia, zatem jest to następny plus dla balanserów. Wszystko to składa się na większą wydajność pracy, co widoczne jest już po pierwszym dniu używania balanserów i wskazują na to wszyscy pracownicy oraz właściciele firm, którzy zauważają to również w swoich wynikach. Nie można zapominać też o tym, że każde narzędzie, które współpracuje z balanserem, nie tylko wiertarka, ale też inne, będzie mogło zużywać mniej energii, będzie mniej narażone na uszkodzenia, zatem jest to następna zaleta stosowania tego rodzaju konstrukcji. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy przeznaczać na wymianę parku maszynowego zbyt wiele czasu! Na koniec wskażmy jeszcze na bezpieczeństwo, ponieważ ono również jest niezwykle ważnym czynnikiem. Zostało już wcześniej zaznaczone, że narzędzia używane profesjonalnie zawsze są też mocniejsze, cięższe, więc tym samym zwiększa się również prawdopodobieństwo tego, że mogą one spowodować wypadek. W dużej mierze jest to związane co prawda nie z samym narzędziem, ale z tym, jak jest ono obsługiwane przez użytkownika, ponieważ jeśli nie robi on tego zgodnie z instrukcją, wówczas o wypadki nietrudno. Nawet zwykła wiertarka może wyrządzić wtedy dość duże szkody. Jednak wykorzystując do jej obsługi balanser, który będzie ją trzymał w określonej pozycji i nie pozwoli jej na upadek, będzie można mówić o prawdziwie dobrym bezpieczeństwie. Skoro omówione zostały już najważniejsze zalety wykorzystywania balanserów na stanowiskach pracy, przejdźmy do samych urządzeń oraz do tego, jakie są ich rodzaje, jak się je montuje, jak przyczepia się do nich narzędzia. Zostało zaznaczone, że praktycznie każde narzędzie można do balansera przyczepić, może być to wiertarka, szlifierka, klucz pneumatyczny i innego rodzaju narzędzia pneumatyczne, elektronarzędzia, jakie znajdują zastosowanie w danym zakładzie.

Jednak nie każde z nich może być podłączone do tego samego balansera. W sprzedaży dostępne są ich różne rodzaje, dzięki czemu można wybrać takie, które będą dopasowane do charakteru działalności zakładu pracy. Wiele zależy od masy oraz przeznaczenia narzędzi. Na przykład wtedy, gdy będą one bardziej precyzyjne, wówczas konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu balansera. Dla urządzeń cięższych też trzeba wybrać taki, który będzie wydajnie je równoważył, biorąc pod uwagę ich masę. Poszukując więcej informacji na temat parametrów wiertarek dobrze jest zajrzeć na http://sklepbosch.pl/.

Następnie ważne jest to, jak narzędzia podłączone są do samego balansera. Mogą być one przyłączane do niego bezpośrednio, ale też mogą być montowane na specjalnych głowicach. Jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy można je błyskawicznie wymieniać, bez konieczności zdemontowania całego urządzenia. Warto też wskazać, że jeśli poszukujemy dobrej jakości balanserów, które zapewnią na stanowisku pracy najlepszą funkcjonalność, wówczas powinniśmy poszukiwać tych najnowszej generacji, które są na specjalnych ramionach modułowych i można nimi kierować narzędzia w każdą stronę. Wówczas głowice, na których będzie przykładowa wiertarka, mogą być ustawione zarówno w konkretnej pozycji, nieruchomo, aby zwiększyć precyzję ruchów oraz sprawić, że możliwe będzie wykonanie większej liczby tych, które charakteryzują się powtarzalnością, albo też można zdecydować się na to, aby ramię dawało swobodę podczas obsługi wiertarki i było obrotowe.

Zatem podsumowując, jeśli chcemy zdecydować się na to, aby zastosować w swoim zakładzie pracy balansery, na pewno będzie to bardzo dobra inwestycja, która co prawda będzie wiązała się z przeznaczeniem na ten cel większej ilości pieniędzy, ale będzie ona opłacalna i szybko przyniesie zyski.