Wakacje z psem

Sezon letni to czas odpoczynku i wzmożonej rekreacji. Nie tylko dla człowieka, ale również dla jego pupila. Miłośnicy psów coraz częściej planując wakacje, biorą pod uwagę również potrzeby swoich czworonogów. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają różne hotele czy campingi, na których w ostatnim czasie wprowadza się możliwość zamawiania domku, pokoju czy miejsca postojowego z uwzględnieniem pobytu zwierząt. Za taką usługę wcale nie trzeba zapłacić dużo więcej, dlatego pomysły takie jak zostawienie pupila u znajomych czy w hotelu dla zwierząt nierzadko schodzą na dalszy plan. Warto jednak wiedzieć, że zwierzak na wakacjach także potrzebuje ochrony ze strony człowieka. Trzeba o niego zadbać w górach, nad morzem czy w okolicach jezior i lasów. Z drugiej strony przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa wspólny urlop może udać się zarówno człowiekowi, jak i zwierzakowi.

Zachowanie psa a wakacje

Wakacje ze zwierzakiem sprawdzają się wyłącznie wtedy, gdy pies słucha swojego właściciela. Zabieranie na urlop szczeniaków czy nieposłusznych pupili często kończy się katastrofą. We wspólnym wyjeździe nie chodzi przecież o to, by zwierzak przez dwadzieścia cztery godziny na dobę przebywał na smyczy. Kilka miesięcy przed wyjazdem wystarczy, by wytresować odpowiednio swojego czworonoga. Warto skupić się przede wszystkim na tym, by pies reagował na swoje imię i wracał na zawołanie w okolice właściciela. Jest to niezbędny warunek, który gwarantuje spokojny i bezpieczny wyjazd z pupilem. Zwierzak nie powinien również agresywnie reagować na inne zwierzęta bądź ludzi. Dzięki temu obecność innych osób w hotelu czy na campingu nie będzie dla nikogo zagrożeniem. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach pies – nawet ten najbardziej spokojny – będzie musiał znajdować się na smyczy. Miejsca takie jak dzika plaża, polana czy las są jednak idealne do tego, by zwierzak mógł się wybiegać i odpocząć na łonie natury.

Żywienie psa na wakacjach

Lato potrafi dać się we znaki zarówno ludziom jak i zwierzętom. Szczególnie wtedy, gdy temperatura przekroczy trzydzieści stopni Celsjusza. Zabierając psa na urlop, trzeba pamiętać o dostarczaniu mu regularnych posiłków. Te powinny zawierać niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy. Karma mokra musi być przechowywana w lodówce, ponieważ psuje się szybciej niż pokarm suchy. Jest również mocniej narażona na działanie słońca czy różnych szkodników. Oprócz pokarmu bardzo ważnym aspektem pozostaje woda. Pies powinien mieć w miarę możliwości o każdej porze dnia i nocy dostęp do chłodnej i świeżej wody. Zagrożeniem dla jego zdrowia mogą być różne okoliczne zbiorniki wodne, które nierzadko bywają zanieczyszczone.

Kąpiel zwierzaka w wodzie

przysmaki dla psaJezioro czy morze to prawdziwy raj dla czworonoga. Zanim pies zapuści się jednak na głębokie wody upewnij się, że umie pływać. Jedne zwierzaki radzą sobie z tą czynnością lepiej, inne gorzej. Jeśli pupil niezbyt dobrze pływa, nie pozwalajmy mu oddalać się od brzegu. Warto również zwrócić uwagę na kąpiele w morzu. Słona woda oraz słońce szybko wysuszą sierść i skórę zwierzaka. Po nadmorskiej kąpieli warto opłukać psa słodką wodą oraz dokładnie go wyczesać. Odpowiednie szczotki dla psa można kupić w każdym sklepie zoologicznym lub zabrać ze sobą. Nie zajmują dużo miejsca i są w stanie szybko doprowadzić sierść zwierzaka do ładu. W razie takiej potrzeby można zabrać również specjalny szampon i wykąpać psa przed powrotem do domu.

Letnie słońce a zdrowie psa

Nadmierna ilość promieni słonecznych może zatem wysuszyć skórę i sierść psa. Warto choćby w tym kontekście zadbać o to, by pupil nie przebywał za długo na słońcu. Ważny jest tutaj również aspekt zdrowotny. Pies przebywający na dworze w upalne dni – podobnie jak zresztą człowiek – może nabawić się poważnych chorób. Jeśli w gorący dzień decydujemy się na wyjście, w miarę możliwości warto przebywać ze zwierzakiem w cieniu. Znalezienie złotego środka pozwoli uniknąć wielu problemów.

Wakacje z psem z pewnością mogą się udać. Odpowiednio zaplanowane zapadną człowiekowi i zwierzakowi na długo. Warto skupić się przede wszystkim na tym, by wybierać miejsca bezpieczne i dostosowane do obecności zwierząt. Wbrew pozorom nie jest ich dzisiaj wcale tak mało. Przed wyjazdem można wybrać się na przykład do biura podróży. Pracownik sprawdzi i doradzi, gdzie najlepiej udać się ze zwierzęciem. Alternatywą jest oczywiście internet, gdzie również można znaleźć informacje na temat podróżowania i „urlopowania” z czworonogiem.