Skąd bierze się trądzik?

Trądzik – z pewnością każdy z nas miał na twarzy (nie)przyjemność widoku wyprysków ropnych, grudek, zaskórników. Trądzik może dotknąć każdego z nas na każdym praktycznie etapie naszego życia. Są oczywiście możliwości skutecznego leczenia trądziku, ale aby się za to zabrać, trzeba wiedzieć, skąd bierze się trądzik u danej osoby. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tej kwestii i sprawdźmy, czy zawsze trądzik jest związany z hormonami.

Trądzik a hormony
Przyjęło się uważać, że trądzik pospolity jest tylko związany z okresem dojrzewania. Nastolatki z pryszczami to nic nowego, ale też trzeba wskazać, że trądzik występuje również u osób dorosłych. Trzeba zaznaczyć, że jest to naprawdę duży problem dla wielu z nas, czasem konieczne jest nawet udanie się w celu zaordynowania odpowiedniego leku do dermatologa, gdy poprawna pielęgnacja cery, zmiana diety nie pomaga. Trądzik do tego może pojawiać się nie tylko na twarzy, ale też na plecach, dekolcie czy ramionach.

Trądzik młodzieńczy, który dotyka znacznej większości z nas w okresie dojrzewania, jest zawsze związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele młodego człowieka, ale też może być on powiązany z niewłaściwą pielęgnacją cery czy czynnikami genetycznymi. W przypadku tej odmiany trądziku mamy do czynienia z dominacją testosteronu, który wpływa na pracę gruczołów łojowych. W ten sposób zaczynają one produkować duża ilość łoju, który nazywany jest też sebum. Łój zapycha ujścia gruczołów łojowych, mogą też pojawić się problemy związane z nieprawidłowym rogowaceniem mieszków włosowych, co w efekcie powoduje powstawanie zaskórników, grudek, a także ropnych wyprysków. Trądzik ropowiczy jest nie tylko efektem zapchania gruczołu, ale ropa pojawia się w nim z tego powodu, że do zmiany dostają się bytujące na skórze bakterie, które zaczynają się w niej namnażać. Trądzik u młodych osób przeważnie ma postać dość łagodną, ale też u niektórych obserwowany jest trądzik torbielowaty, który ma postać torbieli umiejscowionych pod skórą. Po dużych zmianach często pozostają też blizny po trądziku, które można jednak dzisiaj usunąć, stosują kosmetyki czy specjalistyczne zabiegi kosmetyczne.

Po zakończeniu burzy hormonalnej, ustaniu dominacji androgenów, skóra powraca zazwyczaj do porządku, wypryski przestają wyskakiwać, ale nie zawsze tak jest. Czasem trądzik u dorosłych może być też związany ze zmianami hormonalnymi, także duża ilością testosteronu we krwi. Jednak w tym przypadku jego stężenie nie jest związane z samym dojrzewaniem, ale na przykład z nierównowagą hormonalną, która powodowana jest jakimiś schorzeniami, może być to też efekt zażywania jakichś leków, brania tabletek antykoncepcyjnych u kobiet, trądzik może być związany z menopauzą, więc możliwości jest dużo, gdy chodzi o hormony. Widzimy zatem, że nie zawsze na pryszcze mogą narzekać tylko nastolatki, także i u osób dorosłych stanowi on nieraz on dość duży problem, gdzie zwykła pielęgnacja cery nie wystarczy, ale konieczne jest udanie się do lekarza, który przepisze właściwe lekarstwa.

Trądzik a bakterie i grzyby
Także bakterie oraz grzyby bytujące na skórze mogą mieć wpływ na powstawanie wyprysków, które przeważnie mają wtedy wygląd ropnych wykwitów. U osób, które mają trądzik pospolity, są one bardzo powszechne. Trądzik ropowiczy powstaje wtedy, gdy do nagromadzonego łoju na skórze dostają się bakterie, co nie jest takie rzadkie, jak zostało już wcześniej wskazane. Nagromadzone bakterie powodują wtedy powstanie ropnego wyprysku, nieraz bolesnego. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie powinno się ich wyciskać oraz rozdrapywać, ponieważ można roznieść bakterie na całą cerę, tym samym powodując też większą liczbę wyprysków.

Trądzik a kosmetyki
Oprócz trądziku pospolitego, który związany jest z hormonami, możemy też być narażeni na trądzik kosmetyczny. W tym przypadku jest on związany z używaniem niewłaściwych kosmetyków, które nie będą dopasowane do typu cery czy też będą ją drażniły, posiadały substancje zapychające pory czy też aktywizujące pracę gruczołów łojowych. O takie kosmetyki wcale nietrudno, ponieważ można dzisiaj na sklepowych półkach znaleźć wiele takich, w których znajdują się substancje komodogenne, czyli mające tendencje do zapychania gruczołów łojowych. Są to na przykład silikony, gliceryna, oleje mineralne, cholesterol, niektóre oleje naturalne, na przykład sojowy, z pestek brzoskwiń (w Internecie można znaleźć wiele list, na których można dokładnie sprawdzić te składniki). Wtedy zamiast obiecanych przez producenta kremu efektów można obudzić się rano z kilkoma nowymi wypryskami na twarzy. Zazwyczaj zaprzestanie stosowania nieodpowiednich kosmetyków rozwiązuje problem.

Trądzik a geny
Od dawna wiadomo, że trądzik ma też związek z genami. Wielu badaczy wskazuje, że trądzik różowaty jest właśnie z nimi związany, więc jeśli nasi rodzice mieli z nimi problem, wówczas możemy też my sami być na niego narażeni. Do tego jeszcze dochodzą kwestie prawdopodobnie problemów z właściwą cyrkulacją krwi w naczyniach włosowatych na twarzy. Także inne postacie trądziku, na przykład trądzik pospolity oraz jego długość utrzymywania się i natężenie jest związane z naszymi genami.

Trądzik u niemowląt
Trzeba też wskazać, że trądzik może występować także u niemowląt. Badacze nie wiedzą, skąd się on bierze, wskazuje się, że może być to efekt działania hormonów z krwi matki, ale nie wiadomo dokładnie zbyt wiele o jego źródłach. Czerwonawe krostki u niemowląt mogą utrzymywać się mniej więcej do siódmego miesiąca życia, bledną one w zimnym otoczeniu, czerwienieją w otoczeniu ciepłym. Nie powinno stosować się na nie żadnych środków, przeważnie po jakimś czasie znikają one same. Jeśli jednak nadal są problemem, wtedy warto pomyśleć o udaniu się do lekarza.

To jeszcze nie wszystkie kwestie związane z pochodzeniem trądzik, trzeba wskazać, że jest ich o wiele więcej, ale te, które zostały tu zaprezentowane, są najczęściej powodem powstawania zmian skórnych. Przeważnie do tego, jaki ma się typ trądziku, dobiera się też odpowiednie leki, więc warto o tym pamiętać, jeśli chce się z nim wygrać bitwę.