Poznań na weekend – rower czy spacer?

Stolica województwa wielkopolskiego co roku gości u siebie turystów z całego województwa, kraju czy nawet świata. Nie ma w tym oczywiście niczego dziwnego, ponieważ na odwiedzających czeka szereg różnego rodzaju atrakcji. Mowa tutaj między innymi o interesujących zabytkach czy atrakcjach turystycznych. Zimą na ciekawskich i żądnych wrażeń turystów czeka na przykład kompleks narciarski, z kolei latem można wybrać się na poznańskie termy lub do ogromnego zoo zlokalizowanego całkiem niedaleko od ścisłego centrum. Wydaje się, że miasto jest zatem nie tylko ciekawych kąskiem dla podróżników. Z jego uroków każdego dnia mogą korzystać także sami mieszkańcy. W ich skład wchodzą oczywiście nie tylko stali mieszkańcy, bowiem na terenie województwa działają prężnie szkoły wyższe, które co roku przyciągają do siebie nowych studentów. Jak zatem miło i przyjemnie weekend w Poznaniu może spędzić rodzina z dziećmi, emerytowane małżeństwo czy młodzi studenci i uczniowie? Które atrakcje powinien zobaczyć każdy turysta? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytania wcale nie jest łatwa. Warto ją jednak poznać wybierając się do Poznania lub – tym bardziej – mieszkając w nim na dłużej.

Nad jeziorem maltańskim

Jezioro Malta to sztucznie utworzone jezioro znajdujące się w pobliżu dzielnicy Rataje. Obiekt cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w środowisku miłośników różnego rodzaju sportów. Dookoła jeziora codziennie organizują sobie przebieżki mniej lub bardziej zawodowi biegacze. Malta sprawdza się również w środowisku rolkarzy czy miłośników jazdy na rowerze. Warto mieć świadomość tego, że w pobliżu jeziora znajduje się również nowoczesne centrum handlowe, do którego codziennie przybywają tłumy Poznaniaków. Po spacerze wokół jeziora można zatem wybrać się na zakupy lub zjeść dobry obiad w restauracji. Okolica sprzyja nie tylko miłośnikom sportów, ale również rodzinom z dziećmi. Tych ostatnich można spodziewać się przede wszystkim w weekendy.

Park Cytadela zaprasza miłośników przyrody

oponyMiłośnicy spacerów i przyrody z pewnością powinni udać się choć raz do Parku Cytadela położonego w okolicy jednej z poznańskich dzielnic – Winogrady. W tym miejscu sprawdza się oczywiście nie tylko spacerowanie. Jazda na rowerze, hulajnodze, wrotkach czy rolkach sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i w przypadku dorosłych. Podobnie jest zresztą z jazdą na sankach w okresie zimowym. Park zlokalizowany jest na ogromnym obszarze, dlatego jego przejście zajmuje dość dużo czasu. Doskonale sprawdza się w przypadku weekendowych spacerów, kiedy dzieci lub zwierzęta chcą wyszaleć się na świeżym powietrzu.

Stare i Nowe Zoo w Poznaniu

W Poznaniu od wielu lat działają dwa duże zoo. Jedno zlokalizowane jest w pobliżu wspomnianej już wcześniej Malty (od innej strony niż centrum handlowe). Mowa w tym przypadku o tak zwanym Nowym Zoo, powstałym dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obiekt położony jest na obrzeżach miasta, dlatego nie przeszkadza zarówno mieszkańcom, jak i zwierzętom. Stare Zoo leży bliżej centrum, jednak jego lokalizacja również ogranicza zasięg samochodów czy komunikacji miejskiej, dlatego mieszkające tam zwierzęta mogą liczyć na spokój i bezpieczeństwo.

Centra handlowe

Poznań – jak każde duże miasto – posiada bardzo dużą liczbę centrów handlowych. Co więcej, na przestrzeni kilku następnych lat, w stolicy województwa wielkopolskiego ma się pojawić kilka następnych obiektów (w tym największe centrum handlowe w Poznaniu na obszarze dzielnicy Rataje). W każdym obiekcie wspomnianego typu można znaleźć wiele źródeł rozrywki. Dbają o to przede wszystkim inwestorzy, którzy chcą przyciągnąć do siebie najemców przygotowanych pod wynajem lokali. W przeciętnym centrum można znaleźć zatem kina, multikina, kręgielnie czy nawet bary i dyskoteki funkcjonujące po zamknięciu sklepu. Warto mieć świadomość tego, że target w przypadku obiektów handlowo-usługowych jest naprawdę ogromny i korzystają z niego w zasadzie wszyscy (rodziny z dziećmi, młodzież, emeryci, single, małżeństwa etc.).

Rowerem przez Poznań

Jeśli chodzi o Poznań cieszy się on ogromną ilością wybudowanych w ostatnich latach ścieżek rowerowych. Wydaje się, że najwięcej ścieżek można spotkać w centrum miasta, dlatego wiele osób korzysta z nich jako z drogi dojazdowej do swojej pracy. Warto mieć świadomość tego, że obecność takich chodników sprzyja bezpieczeństwu rowerzystów, pieszych i kierowców. Należy zatem pamiętać o odpowiednim poruszaniu się po jezdni oraz o dostosowywaniu swojej jazdy czy marszu do znaków i oznaczeń na jezdni. Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. W Poznaniu funkcjonuje sukcesywnie system rowerów miejskich, który pozwala osobie posiadającej specjalną kartę (koszt rzędu dziesięciu złotych) na korzystanie z modeli umieszczonych w specjalnych punktach. Najwięcej obiektów znajduje się w centrum miasta, jednak można je znaleźć także na innych osiedlach. Najczęściej mieszkańcy z takiego rozwiązania korzystają wtedy, gdy muszą dotrzeć gdzieś w miarę szybko lub gdy komunikacja miejska szwankuje w ważnym momencie.

Wydaje się zatem, że atrakcji w Poznaniu rzeczywiście jest całkiem dużo. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat władze miejskie zadbały o to, by turyści co roku pojawiali się w mieście. Z pewnością popularność stolicy województwa wielkopolskiego wiąże się także z tym, iż jest to miasto studenckie, w którym na pierwszy rzut oka przeważają ludzie młodzi. Warto jednak pamiętać, że aktywne atrakcje turystyczne sprawią przyjemność również osobom starszym czy całym rodzinom. Obok sportowo-rekreacyjnego wypoczynku w weekend można wybrać się po prostu na spacer lub do kina i teatru. Wszystko zależy od prywatnych oraz indywidualnych preferencji danej osoby. Warto pamiętać także o ciekawej alternatywie związanej ze zwiedzaniem Poznania. W ostatnim czasie we wspomnianym miejscu powstało wiele ścieżek rowerowych, dlatego miłą alternatywą dla komunikacji miejskiej czy samochodu stały się wycieczki rowerowe. Szczególnie w sytuacjach, kiedy pogoda i słońce na niebie rzeczywiście dopisują.