Regeneracja turbosprężarek

Turbodoładowanie wykorzystuje się w autach osobowych już o ponad czterdziestu lat. Dzięki turbosprężarkom zwiększa się przede wszystkim sprawność silnika. Co ciekawe, wspomniane części montuje się nie tylko w samochodach, ale również w samolotach czy statkach. Niewłaściwie użytkowana turbosprężarka ulega awarii. W niektórych przypadkach można poddać ją regeneracji. Bardzo często okazuje się jednak, że potrzebna jest nowa część. Warto zatem wiedzieć jak poprawnie „opiekować się” silnikiem z turbosprężarką. Jak się okazuje, duży wpływ na jej sprawne funkcjonowanie ma przede wszystkim dbałość kierowcy o całe auto. Jeśli zastosujemy się do kilku ważnych porad, problemy z uszkodzeniem turbosprężarki staną się wyłącznie niesympatycznym wspomnieniem. Jeśli potrzebujemy z kolei nowej turbosprężarki, interesujące punkty sprzedaży znajdziemy na przykład w Poznaniu.

Elementy standardowej turbosprężarki

Każda turbosprężarka składa się z istotnych części wpływających na siebie wzajemnie podczas pracy. Ważnym elementem każdej turbosprężarki są oczywiście wirniki turbiny oraz sprężarki. Istotne okazują się również takie części jak: kadłub środkowy, turbiny, sprężarki, wałek turbosprężarki czy łożysko ślizgowe.

Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarki

Z reguły to kierowcy/właściciele samochodów osobowych są odpowiedzialni za uszkodzenie turbosprężarki. Jeśli niewłaściwie użytkujemy auto, w efekcie silnik ulega awarii. Wraz z nim niszczeje również turbina. Z drugiej strony warto pamiętać, że na tę ostatnią mogą mieć również negatywny wpływ czynniki całkowicie od nas niezależne. Jeśli chodzi o najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek, warto wspomnieć przede wszystkim o:

  • problemach wywołanych przez zanieczyszczony olej,
  • awariach spowodowanych zbyt niskim poziomem oleju,
  • zanieczyszczeniach w zasysanym powietrzu (do których najczęściej zaliczymy kurz, brud czy piach),
  • ciałach obcych znajdujących się w zbiorniku z paliwem (mogą to być zanieczyszczenia wywoływane przez spaliny bądź odłamki jakichś części, które przedostają się do turbosprężarki),
  • wadach produkcyjnych (jeśli decydujemy się na zakup używanego samochodu bądź używanej turbosprężarki, warto dobrze sprawdzić wszystkie części; niekiedy do uszkodzeń produkcyjnych dochodzi również w nowych samochodach oraz przy nowych turbosprężarkach; w takich przypadkach winę ponosi oczywiście producent, który powinien wymienić sprzęt na nowy bądź zwrócić zainwestowane pieniądze),
  • przegrzaniu (niestety w tym przypadku regeneracja turbosprężarek bardzo często nie jest możliwa i trzeba rozważyć zakup nowej części do samochodu osobowego),
  • uszkodzeniu wirnika (najczęściej do awarii dochodzi wtedy, gdy do wirnika przeniknie jakieś ciało stałe),
  • wyciekach oleju,
  • nieprawidłowym użytkowaniu samochodu osobowego przez kierowcę.

Poprawnie eksploatowana turbosprężarka

Winę za awarię turbosprężarki „ponosi” nierzadko wspomniany już wcześniej olej. Warto zatem pamiętać, by regularnie wymieniać olej oraz jego filtr. Co więcej, należy również monitorować jego ciśnienie.

Na stronie https://goo.gl/maps/Cphwb można znaleźć informacje o sklepie, który może przydać się przy poszukiwaniu części do wymiany. Stacjonarny adres działalności to ulica Drzymały 12 Ruchocice 602 185 513.

Warto pamiętać, że po uruchomieniu silnika powinniśmy odczekać kilkanaście sekund przed ruszeniem w trasę. W tym czasie turbosprężarka zostanie prawidłowo przygotowana do pracy. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, są regularne przeglądy w sprawdzonym, profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jeśli szybko wykryjemy usterkę, będziemy mogli naprawić ją tanio i przede wszystkim raz na zawsze.

Zazwyczaj regeneracja turbosprężarek jest możliwa w przypadku prawie każdej awarii. Warto jednak pamiętać, że poważne uszkodzenia będą nas słono kosztować. Naprawa turbiny może kosztować kilkadziesiąt złotych jednak czasami koszt całkowity wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Największy wpływ na sprawność turbosprężarki ma oczywiście kierowca, dlatego warto poprawnie korzystać z samochodu osobowego podczas jazdy. I nie tylko, ponieważ regularne przeglądy, wymiana oleju czy tankowanie na sprawdzonych stacjach paliw zapewnią nam długoletnią sprawność nowoczesnej turbosprężarki. Specjalistyczne firmy zajmujące się turbosprężarkami zlokalizowane są na przykład w takich miastach jak Poznań czy Warszawa.

O turbosprężarkę z pewnością warto zadbać, ponieważ pomimo swojej pozornej „kruchości” pełni ona bardzo ważną rolę w każdym aucie.