Wynalazek: mikroskop

Ktoś kiedyś powiedział, że tak naprawdę nie ma końca dla wynalazków. I choć w dobie dwudziestego pierwszego wieku wydaje nam się, że to nieprawda, w rzeczywistości jest to wniosek jak najbardziej słuszny. Wynalazki powstawały, powstają i będą powstawać. Niektóre od lat przysługują się ludzkości, inne mogą okazać się jej zgubą. Wydaje się jednak, ze potrzeba tworzenia tkwiła w człowieku od zawsze i to ona (pomijając oczywiście inne pobudki, takie jak bezpieczeństwo czy komfort) stanowi najważniejszy powód konstruowania wynalazków. O tych ostatnich można byłoby mówić w nieskończoność. Poczynając na przykład od koła, które często uznaje się za pierwszy istotny wynalazek stworzony przez historycznego człowieka. Lista jest naprawdę długa, a próba jej ułożenia pod względem „ważności” danego przedmiotu z pewnością zakończyłaby się klęską. Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas indywidualnie i subiektywnie ocenia obecne dzisiaj w naszej świadomości wynalazki. Jakby jednak nie było warto wspomnieć o jednym z najważniejszych urządzeń, dzięki któremu zmieniło się całe oblicze wielu dziedzin techniki i nauki, w tym na przykład biologii oraz medycyny. Wspomnianym urządzeniem jest oczywiście mikroskop.

Historia mikroskopu

Najprościej mikroskop definiuje się jako urządzenie służące do obserwacji elementów niewidocznych gołym okiem. Warto jednak podkreślić, iż jest to definicja bardzo prowizoryczna i jednocześnie odpowiadająca pierwszemu modelowi mikroskopu. Mowa tutaj oczywiście o tak zwanym mikroskopie optycznym, z którym praca była możliwa wyłącznie za dnia (konstruktorzy zakładali, że urządzenie będzie wykorzystywało do działania światło dzienne). Niewiele osób wie na przykład, że pierwszy prototyp teleskopu został wykonany przez Holendrów. Jego wykonanie datuje się z kolei na koniec wieku szesnastego. Należy mieć oczywiście świadomość tego, że mimo swojego wieku pierwszy teleskop nie był doskonały, a do badań wspomniany sprzęt zaczęto wykorzystywać dopiero później. Na przestrzeni lat powstawały bardziej skomplikowane mikroskopy, które umożliwiały prowadzenie specjalistycznych badań. Przełomem okazał się rok tysiąc dziewięćset trzydziesty pierwszy, w którym berlińscy badacze stworzyli mikroskop elektronowy. Ten ostatni do dziś umożliwia obserwację najmniejszych struktur organizmów żywych oraz nieorganicznych. Koniec wieku dwudziestego to początek badań nad mikroskopem atomowym.

Rodzaje mikroskopów

badaniaObecnie można wyróżnić przynajmniej kilkanaście rodzajów mikroskopów. Każdy z nich sprawdza się lepiej lub gorzej w określonych sytuacjach, dlatego nie wszystkie rodzaje znajdziemy na przykład w laboratorium medycznym czy laboratorium biologicznym. Warto wiedzieć co nieco o kilku najważniejszych urządzeniach wykorzystywanych przez lata w środowiskach badawczych.

Mikroskop optyczny jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym wtedy, gdy powiększony obiekt musi być większy zaledwie kilka razy.

Mikroskop elektronowy transmisyjny ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, takich jak chociażby medycyna czy biologia. Pod mikroskopem elektronowym badane są na przykład bakterie czy wirusy. Co więcej, transmisyjny mikroskop jest stosunkowo łatwy w obsłudze.

Mikroskop pomiarowy jest rodzajem mikroskopu optycznego. Stosuje się go do tak zwanych pomiarów bezdotykowych. Najczęściej wspomniany sprzęt możemy spotkać w laboratoriach pomiarowych oraz w przemyśle maszynowym.

Mikroskop sił atomowych jest bardzo specyficznym rodzajem tego urządzenia. Dzięki nowoczesnym zastosowaniom jest w stanie uzyskać obraz o rozdzielczości pojedynczego atomu, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku różnego rodzaju laboratoriów badawczych.

Wydaje się zatem, że mikroskop rzeczywiście jest jednym z przydatniejszych wynalazków stworzonych przez człowieka. Dzięki jego obecności w środowisku naukowym powstały nowe dziedziny nauki, takie jak chociażby cytologia czy mikrobiologia. Obecność mikroskopów to również niezbędna pomoc dla osób badających choroby zakaźne. Powiększone tkanki czy komórki są w stanie dostarczyć naukowcom istotnej wiedzy, która potem szybko procentuje w dziedzinach takich jak medycyna czy biologia.