Mała łazienka – duży problem?

Wyposażenie i wyremontowanie łazienki w bloku jest nie lada wyzwaniem i przedsięwzięciem wymagającym czasami wyjątkowej elastyczności. Wydaje nam się zazwyczaj, że zminiaturyzowane pomieszczenie, które nie wymaga zwiększonego nadmiaru energii oraz nakładów finansowych, będzie banalne w wyposażeniu oraz odświeżeniu, jednak doświadczenie wielu milionów ludzi, którzy spędzają czasami całe tygodnie na przygotowaniu podłoża po położenie płytek ceramicznych oraz dobieraniu właściwych materiałów wyraźnie pokazuje, że mała łazienka oznacza najczęściej duży problem.

Pierwszą trudnością jest zwykle pytanie o to jak zmieścić na kilku metrach kwadratowych wszystko, czego potrzebujemy i co powinno znajdować się w łazience. Po wstawieniu wanny, pralki oraz szafki na kosmetyki okazuje się najczęściej, że nie mamy już żadnego pola manewru, nie mówiąc już o swobodnym poruszaniu się po powierzchni łazienki. Ze względu na to, że ceny płytek są obecnie zróżnicowane, mamy możliwość skorzystania ze wsparcia producentów glazury i terakoty i zwrócenia uwagi na innowacyjne podejście do kwestii wyposażeniowej. Przywiązujemy się bardzo często do standardowych rozwiązań nie zadając sobie nawet trudu, żeby przyjrzeć się bliżej obecnie panującym trendom czy nowościom, jakie pojawiły się w sklepach. Dobre przygotowanie do remontu, przemyślenie sobie stylu oraz kolorystyki wnętrza, a także wielkości akcesoriów i mebli przybliżają nas bardzo intensywnie do sukcesu, pozwalając na zaoszczędzenie własnej energii oraz budżetu. Wybierając płytki ceramiczne czy elementy wyposażeniowe do małej łazienki w bloku w pierwszej kolejności będziemy musieli działać optyką i grać światłem tak, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne. W tym celu możemy z powodzeniem sięgać po płytki w jasnych kolorach lub skorzystać też z możliwości zaopatrzenia się w płytki gresowe posiadające gładką, lustrzaną wręcz powierzchnię, która doskonale odbija światło, rozjaśniając wnętrze. Niestety najlepiej będzie zrezygnować całkowicie z wszelkiego rodzaju dekorów oraz płytek z dużymi czy wielobarwnymi nadrukami czy wzorami. Im bardziej proste i gładkie będą płytki, tym lepiej, dlatego też starajmy się inwestować w klasykę i prostotę. Nie oznacza to oczywiście, ze nasza łazienka ma być staromodna czy nudna, ponieważ dysponujemy dzisiaj nieskończoną ilością możliwości. Jeżeli chcemy nadać naszej łazience rys nowoczesności, postawmy na płytki ceramiczne w większych formatach. Bardzo często wydaje nam się, że duże płytki nadają się do dużych łazienek, jednak wybieranie niewielkich płytek do małej łazienki jest działaniem na swoją niekorzyść.

łazienki poznań

Bez względu na to, jak maleńka byłaby nasza łazienka, powinny się w niej znaleźć elementy sanitarne oraz meble w standardowych rozmiarach, dzięki czemu nie uzyskamy wrażenia natłoku oraz zagracania przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zdecydowanie się na umywalki i szafki, które będą podwieszane, a zatem nie będą stały bezpośrednio na podłodze. To właśnie ona bardzo intensywnie wspiera optyczne powiększanie wnętrza, dlatego też dokładajmy wszelkich starań, aby była ona jak najbardziej przestronna i jak najmniej zagospodarowana. Jako, że największą rolę w łazienkach odgrywają za każdym razem płytki ceramiczne, sprawdzajmy ich parametry i starajmy się wybierać takie, których jakość będzie naprawdę wysoka. Ceny płytek są oczywiście bardzo zróżnicowane, jednak w ich przypadku powiedzenie, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, może okazać się nieprawdziwe. W przypadku elementów wyposażenia łazienek drogie akcesoria są tymi z najwyższej półki, dlatego też nie oszczędzajmy na siłę na umywalkach, wannach, prysznicach oraz płytkach, które będą miały nam służyć przez wiele lat.  Solidne i trwałe płytki oraz ich ceny można przejrzeć na stronie producenta. Łazienka należy do tych pomieszczeń, które nie są remontowane regularnie co dwa czy trzy sezony, jak ma się to w przypadku sypialni czy salonu, dlatego też potraktujmy remont jak inwestycję długoterminową, która z czasem nam się zwróci. Kupowanie tanich materiałów wykończeniowych kończy się zazwyczaj koniecznością powtórzenia remontu ze względu na pękające czy odpadające płytki ceramiczne, dlatego też zastanówmy się w pierwszej kolejności na czym nam zależy i czy naprawdę chcemy męczyć się z remontami po raz kolejny. Zwracajmy więc uwagę na najważniejsze parametry elementów po które sięgamy i sprawdzajmy czy są wystarczająco antypoślizgowe, mało chłonne, odporne na ścieranie i czy nadają się na podłogi czy ściany. Dłuższe przygotowania są zwykle różnoznaczne z krótszym remontem, dlatego też dobrze przemyślmy każdy aspekt, wybierzmy kolorystykę oraz niezbędne wyposażenie i cieszmy się doskonałą i w pełni funkcjonalną łazienką.