Jak sprzedawać nieruchomości?

Jeżeli dysponujemy atrakcyjną nieruchomością, która od dłuższego czasu nie może znaleźć nowego nabywcy, możemy zakładać, że w którymś momencie przygotowań do sprzedaży popełniliśmy błąd. Albo problematyczna jest konstrukcja ogłoszenia, albo nieruchomość nie jest należycie przygotowana, albo też jej cena jest na tyle wysoka, że odstrasza potencjalnych klientów. W zdecydowanej większości ostatnia opcja jest tą, z którą profesjonaliści spotykają się najczęściej. Ustalenie właściwej ceny działki pod zabudowę, domu lub mieszkania nie należy do najłatwiejszych, ponieważ każdy obiekt jest wyjątkowy i specyficzny, przez co konieczne jest branie pod uwagę szeregu czynników, wchodzących ze sobą bardzo często w rozmaite interakcje.

W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z profesjonalnym doradcą lub rzeczoznawcą majątkowym, ponieważ działanie na własną rękę jest nie tylko niewskazane, ale i bezzasadne. Wszystkie wyceny są bowiem nadzorowane przez państwo, stąd rzeczoznawca jest urzędnikiem, który jako jedyny ma prawo legalnego szacowania wartości mienia. Rynek samoistnie odrzuca oferty, które posiadają zawyżoną cenę, przede wszystkim dlatego, że branża ulega nieustannym przekształceniom. To, co cieszy się popularnością dzisiaj, za tydzień może stać się całkowicie niepopularne, przez co niezwykle ważne jest wyczucie oraz umiejętność przewidywania zmian trendów. Ze względu na to, że jako osoby niezwiązane z branżą nie wiemy w jaki sposób działają jej mechanizmy, najrozsądniejszym wyjściem jest zasięgnięcie porady specjalisty, który na bieżąco otrzymuje statystyki i raporty nieruchomości. Jako, że migracje branżowe uzależnione są w pełni od decyzji podejmowanych przez jej uczestników, to kupujący decydują o tym jakiego typu obiekty będą posiadały największą wartość. Włączając się więc do rynku niezbędne jest porównywanie ofert oraz bieżące monitorowanie jakiego typu nieruchomości pochodzące z najbliższej okolicy cieszyły się największym wzięciem i których cena była najwyższa, przy czym ważne jest też, żeby spośród wszystkich dostępnych ofert wyszukiwać takie, które najbardziej przypominają posiadana przez nas nieruchomość. Porównywanie jest zresztą najbardziej zbliżone do metody stosowanej przez rzeczoznawców, którzy regularnie przeszukują dostępne im bazy, starając się znaleźć jak najwięcej zbliżonych do siebie ofert i na ich podstawie ustalić szacowaną wartość wycenianego majątku.

czarno-biała sypialniaKonieczne jest jednak podchodzenie do propozycji z dużym dystansem, ponieważ na popularnych stronach internetowych z ofertami nieruchomości ceny są zwykle zawyżone. Bardzo często popełniamy też jeden z podstawowych błędów, a mianowicie szacujemy wartość swojego domu lub mieszkania kierując się względami emocjonalnymi. Ze względu na to, że z konkretnym miejscem wiążą nas zwykle konkretne wspomnienia, jesteśmy skłonni wyceniać je wyżej, niż w rzeczywistości. Stan faktyczny nie zawsze jest przez nas uwzględniany, dlatego też bardzo często czujemy się rozczarowani, kiedy otrzymujemy operat szacunkowy, czyli dokument sporządzony przez rzeczoznawcę, na którym widnieje dokładny opis przeprowadzania wyceny i który stanowi potwierdzenie konkretnej ceny nieruchomości. Najczęściej bowiem jest ona zdecydowanie niższa od tej, której moglibyśmy się spodziewać, a jest to spowodowane tylko i wyłącznie tym, że rzeczoznawca nieustannie analizuje nie tylko parametry techniczne lokalu, ale także wszystko to, co znajduje się na zewnątrz. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na wycenę wpływają działania rynkowe, sytuacja kraju, zamożność społeczeństwa, bezpośrednie otoczenie nieruchomości, bezpieczeństwo dzielnicy, stan środowiska naturalnego oraz wiele innych elementów, które w różnych sytuacjach będą inaczej interpretowane. Właśnie dlatego do wszelkich ofert znajdujących się w internecie czy prasie powinno się podchodzić z dawką dystansu, ponieważ każda nieruchomość jest inna i umieszczona jest w zupełnie innej lokalizacji. Ze względu jednak na to, że trudno byłoby w takiej sytuacji wyceniać cokolwiek, porównywanie ofert może być dla nas korzystne, kiedy nie do końca mamy pewność, czy dany czas jest dobrym momentem na wystawianie nieruchomości na sprzedaż. Wycena nieruchomości Walor jest kwintesencją profesjonalizmu, dlatego też jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy podejmowane przez nas działania mają sens, najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie porady profesjonalistów. Nawet jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na działania doradcze, zyskamy niezbędną wiedzę, która pozwoli nam na rozsądne dysponowanie posiadaną przez siebie nieruchomością. Nie powinniśmy zapominać, że każdy tego typu element wpływa bezpośrednio na stan posiadanego przez nas majątku, do którego niewątpliwie można zaliczyć posiadaną na własność nieruchomość.

Każda nierozsądna decyzja, jaką jest na przykład wystawianie mieszkania czy domu na sprzedaż bez wcześniejszego sprawdzenia rynku, może skutkować utratą płynności finansowych i oddaniem lokalu za bezcen. Czasami lepsze jest wstrzymanie się ze sprzedażą i przeczekanie nieodpowiedniego momentu, niż działanie pod wpływem impulsu na własna niekorzyść. Obserwując zmiany można w miarę trafnie przewidywać dalsze zachowania uczestników rynku, przez co lepiej też można dostosowywać nieruchomość do dalszych działań. Konsultacja z rzeczoznawcą lub zaufanym doradcą do spraw nieruchomościowych jest dobrą decyzją w każdej sytuacji, ponieważ jest w stanie ochronić nas przed oszustami oraz sprzedażą lub kupnem nieruchomości za nieodpowiednią kwotę. Mając wsparcie osoby doświadczonej skuteczniej więc unikamy pułapek związanych z podchwytliwie konstruowanymi ofertami oraz cenami ustalonymi w sposób niezgodny z faktycznym stanem nieruchomości. Każda nieruchomość powinna mieć cenę właściwą dla warunków rynkowych, dlatego też jeżeli zależy nam na sprawnej sprzedaży domu czy mieszkania, powinniśmy dostosowywać się do tego, co na chwilę obecną oferuje branża, czyli ani nie zaniżać, ani nie zawyżać faktycznej wartości posiadanego przez nas obiektu.