Lampa Xenon

O walorach lamp xenon można mówić bez końca. Zastępują one współcześnie tradycyjne reflektory halogenowe, które zużywają o wiele więcej energii i wymagają nieustannej wymiany żarówek. Lampa xenon oparta na XIX wiecznym wynalazku dwóch brytyjskich naukowców W. Ramsaya i Morrisa Traversa jest od dwudziestu lat stosowana w przemyśle samochodowym. Jej zastosowanie jest coraz bardziej powszechne i dziś potocznie zwane xenony nie kojarzą się wyłącznie z nazwą pierwiastka chemicznego lub ekskluzywnymi samochodami.

Kiedy decydujemy się na zakup nowego samochodu zwracamy uwagę na to, czy jest on wyposażony w najnowszej generacji oświetlenie, które przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo na drodze poprzez znaczną poprawę widoczności. Możemy być ostrożnymi kierowcami, ale często zdarza się tak, że przejeżdżając nieoświetloną szosą pośród drzew, nie jesteśmy w stanie dostrzec co dzieje się w oddali. Piesi nie zawsze pamiętają o konieczności noszenia odblasków, korzystając z pobocza. Wyposażenie rowerzystów oraz ich styl jazdy również pozostawia wiele do życzenia. Trudno jest tak naprawdę przewidzieć, co stanie się na drodze, przede wszystkim w nocy, w lesie lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Dobra widoczność pozwala kierowcy odpowiednio zareagować i pozostawia wystarczająco dużo czasu na to, by przygotować się do ewentualnego ominięcia przeszkody. Tradycyjne oświetlenie w starszych modelach samochodów nie zawsze umożliwia bezpieczną jazdę w ciemności. Odpowiednio ustawione światła mijania (krótkie) nie zawsze dostatecznie dobrze oświetlają drogę. Światła drogowe (długie) z kolei oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Warto zatem pomyśleć o pojeździe wyposażonym w oświetlenie najnowszej generacji . nowoczesne xenony zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale mniejsze zużycie paliwa (jeśli wybieramy się w dłuższą trasę). Dzieje się tak ponieważ żarówka halogenowa zużywająca 55 W jest tu zastąpiona palnikiem xenon, który zużywa 35 W. Przekłada się to na oszczędność benzyny i ropy.

Będąc dumnym użytkownikiem lamp xenon oszczędzamy również pieniądze i własną energię. Eksploatacja palnika xenonowego została dziesięciokrotnie wydłużona do około 3000 godzin. Jego żywotność przekracza czas użytkowania samochodu. Dla porównania eksploatacja zwykłej żarówki wynosi około 200 godzin. Wymiana żarówek nie jest konieczna. Poprawa jakości światła przy odpowiednim dostosowaniu do przepisów, zapewnia bezpieczeństwo nie tylko nam, ale też innych użytkowników dróg . Jest jeszcze zaleta, którą kieruje się coraz więcej ludzi – atrakcyjny wygląd samochodu. Xenony dodają pojazdowi wyrazu i poprzez unikalną barwę światła i kształt reflektorów. Współcześnie kładzie się coraz większy nacisk na design. Lampa xenon spełniaja najwyższe standardy estetyczne.

Miłośnicy motoryzacji, których nie stać na nowy samochód decydują się często na montaż xenonów przez zastąpienie nimi tradycyjnych reflektorów. Trzeba jednak pamiętać, że lampa xenon posiada skomplikowany układ, którego montaż nie jest prosty i wymaga podjęcia przemyślanej decyzji. Przede wszystkim nie należy kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Może się bowiem okazać, że źle zamontowane xenony będą oślepiać innych kierowców. Należy więc dokładnie wybrać odpowiednie lampy i nabyć je ze sprawdzonego źródła oraz zlecić montaż wykwalifikowanemu mechanikowi – elektrykowi. Nie warto decydować się na xenony pod wpływem impulsu czy mody. Największą wartość mają oryginalne układy, w które wyposażone są nowo wyprodukowane samochody. Producenci bowiem zmuszeni są przestrzegać wielu norm. Poddają swoje pojazdy wielu próbom i testom, wykazującym wszelkie nieprawidłowości. Oryginalnie zamontowana lampa xenonowa jest idealnie dopasowana do typu samochodu. Montując xenony na własną rękę należy mieć na uwadze to, że coś może pójść nie tak.

Tak czy owak są one bardzo cennym wynalazkiem, który wprowadził mechanikę samochodową w XXI wiek. Lampa xenonowa zapewnia kierowcom niesamowity komfort, dzięki czemu jazda samochodem jest jeszcze bardziej bezpieczna i przyjemna.